Čtvrtý a poslední návrh předložil člen rady obce Náklo a spoluautor při tvorbě návrhu oprav nákelské návsi a vlastně i otec odvážné myšlenky posunot sochu sv. Floriánka Ing. Babica. Rekonstrukci uvedené nemovitosti vnímá jako další stupeň tvorby celkového vzhledu nákelské návsi a tento prvek staví do roviny jednoho z hlavních nosných pilířů. Nyní tedy předkládáme jeho návrh řešení:
Domov pro seniory Floriánek
Urbanistické řešení
Centra obcí jsou vždy vnímána citlivěji než jiné části. Náklo nevyjímaje. Dlouhá, dnes krajská cesta, vymezuje „ bulvár“ – hlavní ulici, kolem které je postavena větší část obce. Před centrem se cesta dvojí do historických částí Kravařov a Řetives. Cesty obtékají náměstí - Okolisko s relativně volným prostorem navazujícím na důležité body s vymezenou funkcí. Dominantou je barokní kostel, upozaděný na ostrohu v zadní části. Stávající dům na návsi byl za mého dětství také důležitý. Chodili jsme tam k „Faltusce“ nebo k „Baťovi“. Hospoda v té době byla naproti. Úprava náměstíčka v roce 2014 hodnotu prostoru umocnila i posunutím barokní sochy sv. Floriána opět do centra na křížení pomyslných os hlavní cesty a kostela. Můj návrh Domova pro seniory tvoří soše záda a uzavírá prostor s tím, že posunuje o 3 m oproti původní poloze objekt směrem do dvora, navyšuje plochu zeleně, ke které se návrh z roku 2014 choval poněkud macešsky. Zároveň tím mírně eliminuje vystrčený roh stávající budovy do prostoru. I přes tento posun bude uvnitř prostorné nádvoří, které bude skrývat novou moderní stavbu zdravotního střediska. Zcela novým prvkem je veřejný prostor podél úvozové cesty do Kravařova ukončený veřejným schodištěm, které je nejen komunikačním prvkem, ale podtrhuje architektonické řešení stavby. Odstup ode zdi vytváří symetrický prvek budov kolem cesty a opticky snižuje stavbu. Dostavba vzniklé proluky počítá s uvolněním poloviny pozemku po cihlové budově na bezbariérové řešení sousedního rodinného domu.
Architektonické řešení
Architektonická forma navazuje konzervativním způsobem na původní zástavbu – tzn. dvoupodlažní stavba s valbovou střechou stejně jako okolní stavby, včetně šikmin ve štítových stěnách, které se přizpůsobují tvaru pozemku. Architektonický výraz nově navržené stavby používá jednoduché stavební prvky v kombinaci barev a povrchů fasád, střešních prvků a balkonů. Využití podkroví vnáší novotvary ve formě vikýřů pokrytých šedým plechem. Fasáda je navržena v hlavním průčelí s hladkou omítkou v lomené bílé, která navazuje na boční část s profilovanou omítkou v cihlové barvě. Strohost fasády oživují balkony s čely z pohledového betonu. Centrální vstup, který přechází do vnitřního schodiště , je rovněž v pohledu z profilované omítky. Snížené parapety oken překrývá buď skleněné, nebo kovové zábradlí. Dvorní „náspa“ budou zastřešena sklem v kombinaci s popínavou zelení.
Dispoziční řešení
Navrhovaná budova je zcela bezbariérová s upravitelnými byty. Znamená to, že je možné byty upravit pro pobyt osob s omezenou schopností pohybu bez stavebních zásahů. Do objektu se vstoupí z náměstí přes jedno zrušené parkoviště a navazuje na přímé dvouramenné schodiště s výtahem propojujícím obě podlaží včetně podkroví. Jsou navrženy 4 byty 2+KK a 7 bytů 1+KK. V přízemí je u místěno i komunitní centrum se společenskou místností, kuchyňkou, malou jídelnou a sociálním zázemím. Tato část má navíc oddělený vstup. Společenská místnost navazuje přes náspa na venkovní posezení, které je možné zastřešit. Kolem dvorní části stavby probíhá chodník, který navazuje na dvorní vstup do objektu a vjezd do areálu. Vjezd bude společný pro navrhovaný objekt a zdravotní středisko. Na vjezd navazuje box na kontejnery. V podkroví je navržen větší byt, byť omezený šikmými stěnami, nejlépe služební pro zaměstnance s vazbou na objekt. Bude zde také kotelna s kondenzačnímim plynovými kotli, strojovna pro VZT a rekuperaci, úložné prostory a sušárna. Ve dvoře budou situována 3 popř. 4 parkovací stání. Určitě tato stavba vyvolává nárok na statickou dopravu a nelze tvrdit, že vše bude před budovou. Vzadu bude umístěna kůlna na kola a nářadí. Za kůlnou je prostor na užitkovou či okrasnou zahradu pro obyvatele.
Inovativní řešení
Budova bude dle současných energetických předpisů s téměř nulovou spotřebou energie. Obnovitelnou složku energie budou zajišťovat solární panely umístěné v rovině střechy z jižní strany stavby – tzn. přímo z hlavního průčelí stavby mezi střešními vikýři. Právě tyto prvky rozdělí plochu panelů na několik menších sekcí pohledově přijatelných. S ohledem na čas se mi to nepodařilo dát do vizualizace. V celém objektu bude navržené řízené větrání obytných místností a místností s pobytem lidí včetně rekuperace s využitím odpadního tepla. Zvlášť u malých jednopokojových bytů prakticky nelze jinak zaručit kvalitní vnitřní prostředí. Dešťová voda bude využita pro zálivku zahrady a parkových ploch.
Sociální rozměr
Starost o starší obyvatele obce bude vlivem stárnoucí populace nabývat na intenzitě. Našim příspěvkem může být udržení bydlení pro seniory v obci – tam kde to znají a potkávají známé a přátele. Ne všichni budou chtít nebo budou mít tu možnost udržet bydlení v rodinném domě. Komunitní část navržené stavby by mohla jistě sloužit i jako denní stacionář pro seniory i postižené. To by ale znamenalo zajistit kvalifikovaného provozovatele s možností sociální práce s klienty.
Kapacity objektu
Půdorysy jednotlivých podlaží: situace (459.99 kB), 1NP (969.89 kB), 2NP (157.98 kB), podkroví (119.93 kB), řez (71.98 kB).
Odhadovaná cena stavby bez demolice 30.000.000 Kč bez DPH. Stavební náklady mohou být vyšší ve spojení s realizací nové stěny a schodiště a založení stavby z této strany.
Ing. František Babica
Mezice 3/2020
19.3.2024 08:55
Aktuální teplota:
--- °C
Vlhkost:
--- %
Rosný bod:
--- °C
V listopadu hřmí - sedlák vesnou sní.
Na Bohumíra příroda k spánku se ubírá.
Partneři obce