Hanácký spisovatel. Narodil se roku 1858. Do obecné školy chodil v Nákle, pak studoval na Slovanském gymnáziu v Olomouci a po absolvování práv vstoupil do soudní praxe v Olomouci. Jeho nejznámějším dílem je román "Břehule, čili poslední hastrman na Hané". Dále pak knihy: Lásko, milá lásko...; Z nového labyrintu světa; Na potulkách se Švandlou. Knihy vydával pod pseudonymem Alois Zábranský a Baltasar Pelyněk. František Červínek zemřel v roce 1921 v Uherském Hradišti. Jeho dílo Břehule četl i Petr Bezruč, který Náklo několikrát navštívil, aby poznal rodný kraj autora této knihy.
Narodil se v roce 1864 v Nákle. Vystudoval gymnázium v Olomouci a theologii v Brně. Působil jako kaplan a později pak jako český kazatel ve Vídni. Z Vídně se přestěhoval do Jihlavy, kde roku 1937 zemřel. Napsal mnoho pedagogických pojednání a hojně psal také z katechetiky, homiletiky a sociologie. Zabýval se přírodou a pozorováním života v ní. Napsal velmi cenné práce o tetřevu hlušci, rorejsech a kukačkách. Svá díla publikoval pod pseudonymem František Nákelský.
Jako dcera Osvalda Vídrmana se narodila Ludmila Konečná v Nákle roku 1862. Již od mládí se u ní projevovaly hudební vlohy. Zabývala se sbíráním lidových zvyků a obyčejů a ty pak popisovala v různých kalendářích. Psala také povídky z lidového života, kdy děj situovala právě do Nákla. Se svou sestrou stála v popředí průkopnic za kulturní a politická práva žen. Založila Dívčí akademii, byla členem kuratoria americké domoviny a předsednictva YWCY v Brně. Zemřela roku 1935 v Brně.
Narodila se v roce 1868. V 18-ti letech se stala učitelkou. Během let pracovala ve stavovské organizaci učitelů. Roku 1900 založila Jednotu učitelek moravských. Měla styky s T. G. Masarykem a Dr. Fr. Drtinou. Roku 1905 založila se svou sestrou Ludmilou Dívčí akademii a ten samý rok začala vydávat časopis Ženská Revue, později k tomu přibyl také list Právo ženy. Zemřela roku 1915.
Svého času proslulý v archeologických kruzích, narodil se v roce 1871. Od mládí jevil velký zájem o historii a přírodní vědy. Jeho sbírku historických předmětů tvořily zejména nálezy právě z Nákla a jeho okolí. Ve své době byl však místními obyvateli nepochopen, smáli se mu, že hledá staré hrnce. Jeho sbírky se ujal arcivévoda Eugen, velmistr řádu německých rytířů a uložil ji na hradě Bouzově. Později ji pro litovelské muzeum koupil Dr. Jan Smyčka. Zemřel roku 1910 a je pochován na nákelském hřbitově.
Vynikající moravský spisovatel regionalista a národohospodář se narodil v Nákle v roce 1892. V Olomouci vystudoval gymnázium, dále pak studoval práva a státovědu na Karlově Univerzitě a na univerzitě ve Štýrském Hradci. V Praze byl promován doktorem práv. Stal se osobním tajemníkem bývalého ministra obchodu Dr. Ad. Stránského. Od roku 1920 byl vedoucím redaktorem národohospodářské části Národní politiky. Roku 1934 založil Hanácký národohospodářský sbor, za což ho v Praze nazývali hanáckým konsulem. Během války uveřejňoval črty z hanáckého prostředí pod pseudonymem Láďa Náklov. Některé z nich pak vydal v knize "Z hanáckých rodin a gruntů".
Narodil se 5. ledna 1831 a zemřel 8. listopadu 1916. Tento významný rodák, písmák a kronikář se velmi aktivně zapojoval do dění v obci, mimo jiné také svým členstvím ve všech nákelských spolcích. V letech 1878 – 1886 působil jako starosta obce. Také v této funkci vystupoval velmi aktivně a zapojoval se do řešení nejrůznějších problémů. Dlouhodobé neshody jej nakonec vedly k odchodu do ústraní a takto získaný volný čas jej podnítil k zájmu o historii Nákla. Jeho nejvýznamnější zásluhou pro zachování pestré historie obce až do dnešní doby se stalo sepsání pamětí v knize Paměti ze starších dob obce Nákla, kterou dokončil roku 1900. Stejnou váhu má také o devět let později sepsaný druhý díl nazvaný Místopisné črty dědiny Nákla. Zaznamenal vše, co o obci vyčetl z knih, listin obecního archivu a co sám prožil nebo se doslechl.
Narodil se roku 1888 v Nákle. V osmi letech mu byla amputována levá noha. Ve dvanácti se věnoval chovu drobného zířectva, o němž pak často publikoval do různých odborných časopisů. Byl členem ornitologické společnosti a za svoji práci o ťuhýcích byl odměněn Akademií práce v Praze. Vydal řadu odborných knih. Byl redaktorem řady časopisů, mimo jiné třeba i Český holubář. Vydával časopis Mojmírova říše. Napsal knihu o Nákle, která se jmenuje "Dějiny obce Nákla".
Narodil se 1. 1. 1915, ovšem jeho rodiče uvedli datum 31. 12 . 1914, to aby mohl o rok dříve nastoupit do učení. Jan navštěvoval školu v Nákle a později gymnázium v Litovli. V Praze pak na Karlově univerzitě studoval lékařskou fakultu. Tu ovšem nedokončil, důvodem byla jeho předčasná smrt. Zahynul na následky nacistických represí proti studentům. Dne 28. října 1939 se konala demonstrace studentů, kterou pražské gestapo rozhánělo střelbou do davu.
Jan Opletal byl postřelen do břicha a 11. listopadu následkům zranění podlehl. Na jeho památku a památku všem studentům je 17. listopad vyhlášen dnem studenstva na celém světě. V tento den v České republice Hitler po incidentu se studenty nechal pozavírat veškeré vysoké školy.
Nejstarší občanka Nákla, která se narodila 29. 5. 1894 a zemřela 8. 8. 1996, se dožila 102 let. Pokud se podíváme na její rodné datum, zjistíme, že za svého života prožila spoustu významných dějinných událostí, příkladem 1. i 2. světová válka, vznik naší republiky a jiné. Ostatně ona sama si toho velmi pamatovala a často na některé významné události vzpomínala.
19.3.2024 08:55
Aktuální teplota:
--- °C
Vlhkost:
--- %
Rosný bod:
--- °C
Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží.
Svatá Barbora vyhání dříví ze dvora.
Partneři obce