Rovnou na obsah Rovnou na menu
Obec Náklo
ObecNáklo

Přípravy nového sčítání dopravy jsou v plném proudu

Vypsali jsme výběrové řízení na poskytnutí služeb pro přípravu, provedení a vyhodnocení celorepublikového sčítání dopravy v roce 2025.

Přípravy nového sčítání dopravy jsou v plném proudu

Pětiletý cyklus sumarizace provozu na dálniční a silniční síti probíhá od roku 1980 z důvodu zajištění nezbytných podkladů o intenzitě dopravy. Data jsou využívána mimo jiné k efektivnímu silničnímu hospodářství a upřesnění dopravních předpovědí.

Celostátní sčítání dopravy (CSD) v roce 2025 má aktuálně na seznamu 8 850 sčítacích úseků. Z celkového počtu požadujeme cca 6 600 úseků sčítat ručně nebo prostřednictvím technických prostředků. Zbývajících 2 250 úseků přebírá hodnoty z vedlejšího sčítacího úseku. Sběr dat za cca 66 milionů Kč připravujeme na dálnicích, silnicích I. a II. třídy včetně některých silnic III. třídy (místní komunikace ve vlastnictví statutárních měst budeme sčítat v případě jejich zájmu a poskytnutí finančních zdrojů).

Kromě ručního sčítání jsme ve veřejné zakázce nakloněni i novým způsobům či technologiím spolehlivého sběru dat. V minulosti došlo k použití mobilních telefonů, nabízí se také zhruba 400 kusů automatických sčítacích stanic ve vlastnictví ŘSD, které slouží k určení přepočtových koeficientů pro další sčítací úseky. Aktuálně probíhají debaty o budoucím využití aplikací, umělé inteligence, satelitního systému nebo dronů. Pokrokové způsoby prochází vývojem, dosud však bylo pro poskytovatele výhodnější využít metodu sčítání a rozřazení vozidel do jednotlivých kategorií pomocí ruční práce.

Výsledky CSD jsou vždy zveřejněny na oficiální internetové stránce ŘSD www.rsd.cz. (Silnice a dálnice > Sčítání dopravy).

Zajímavé zprávy a novinky najdete také na našich krajských účtech sítě X (bývalý Twitter):

https://twitter.com/RSD_MSlezsky (kliknout nebo adresy zkopírovat do adresního řádku).

Pěkný den

Mgr. Miroslav Mazal

tým komunikace

Ředitelství silnic a dálnic ČR

Wolkerova 951/24a

Olomouc, 779 00

mobil: 607 053 978

www.rsd.cz, miroslav.mazal@rsd.cz

Datum vložení: 3. 4. 2024 9:44
Datum poslední aktualizace: 3. 4. 2024 9:46

Život v obci

Aktuální teplota

19.3.2024 08:03

Aktuální teplota:

--- °C

Vlhkost:

--- %

Rosný bod:

--- °C

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Když se fialka sklání k zemi, bude brzo pršet.

Partneři obce